Dbamy prawidłowo o uszy
Uszy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, tak jak każda część ciała. I ważne jest, aby dbać o nie prawidłowo i nie szkodzić im.
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że czyścimy tylko same małżowiny uszne. Można je myć, stosować pałeczki higieniczne. Oczyszczanie przewodu słuchowego z woskowiny przebiega samodzielnie, bez interwencji, pod warunkiem, że osoba jest zdrowa. Wosk uszny jest mechanizmem obronnym przed wysychaniem mikroorganizmów. To naturalny środek antyseptyczny i nawilżający, dlatego nie należy go usuwać.
Ilość woskowiny, jej gęstość, kolor, zapach różnią się w zależności od osoby. Proces regulacji tworzenia i wydalania wosku usznego może zostać zakłócony w wyniku działania różnych czynników: używania wacików bawełnianych, pracy w zapylonych i brudnych pomieszczeniach, od długotrwałego noszenia słuchawek, używania aparatów słuchowych, wieku, cechy anatomiczne, urazy, ostra zmiana klimatu. W takich przypadkach może dojść do zatkania przewodu słuchowego woskowiną.
Zdecydowanie nie zaleca się samodzielnego usuwania problemu zatkanego przewodu słuchowego. Samodzielne czyszczenie ucha z woskowiny może spowodować wzrost lub całkowite zatrzymanie wydzielania wosku usznego. Może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej, a nawet kosteczek słuchowych, co prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty słuchu.
Zapobiec tworzeniu się czopów woskowinowych
Aby zapobiec tworzeniu się czopów woskowinowych, zaleca się co sześć miesięcy wizytę u otolaryngologa, który przeprowadzi badanie i w razie potrzeby usunie wosk.
Dbaj o swoje uszy!