Pozbądź się łupieżu
Łupież to problem skóry głowy, który dotyka 50% dorosłej populacji. I nie da się ukryć tego problemu.
Rodzaje łupieżu:
- łupież tłusty – łojotokowe zapalenie skóry. W tej formie na skórze głowy tworzą się tłuste żółte płaty/ łuski, które przyklejają się do skóry i włosów;
- łupież suchy – suche białe płatki i łuski, które spadają z włosów;
- mieszany.
Łupież pojawia się przy aktywnym podziale nabłonka skóry głowy i namnażaniu się mikroorganizmów w tych „komfortowych” warunkach. Grzyby Malassezia wykorzystują do swoich potrzeb białka i lipidy. W procesie ich metabolizmu pojawiają się łuski, nieprzyjemny zapach, swędzenie i podrażnienie.
Dodatkowo objawy łupieżu mogą nasilać się poprzez:
- genetyczne predyspozycje;
- gwałtowna zmiana warunków klimatycznych;
- fizyczne przeciążenie;
- stres emocjonalny;
- wahania hormonalne;
- niewłaściwe odżywianie;
- spożywanie alkoholu.
Mity na temat łupieżu:
- Łupież pojawia się na brudnych włosach. Nie. Ale w przypadku łojotokowego zapalenia skóry włosy szybciej się brudzą i stają się tłuste.
- Możesz leczyć łupież octem i innymi domowymi środkami. Takie procedury mogą prowadzić tylko do chwilowej poprawy.
- Łupież prowadzi do przerzedzania się i wypadania włosów. To nie jest prawda. Sam łupież nie wpływa na włosy. Wypadanie włosów może wynikać z nadmiernego drapania skóry głowy z powodu swędzenia.
Leczenie łupieżu najlepiej rozpocząć od wizyty u kosmetologa lub dermatologa. Nie wszystkie proponowane leki będą jednakowo skuteczne u różnych osób. Niezawodne będą produkty apteczne polecane przez specjalistę zalecone po wykonaniu badania. Szampony dostępne na rynku masowym często zawierają zbyt mało aktywnych składników i mogą być bezużyteczne.
Oprócz leków przeciwgrzybiczych przepisuje się środki łagodzące, aby złagodzić swędzenie, łuszczenie, a także przywrócić stan skóry głowy i włosów.