Przygotowanie do ciąży
Ciąża to jedno z najważniejszych i najbardziej ekscytujących wydarzeń w życiu kobiety. Dlatego ważne jest, aby się do niej przygotować.
Badania przed ciążą:
- Badanie ogólne krwi
- Badanie ogólne moczu
- Grupa krwi i czynnik Rh
- Biochemiczne badanie krwi (białko całkowite, mocznik, kreatynina, AST, ALT, bilirubina całkowita, glukoza (możliwa hemoglobina glikowana))
- Ferrytyna, CRP, witamina D
- Cytologia
- Onkocytologia
- Analiza HPV metodą PCR dla kobiet po 25-30 roku życia
- PCR na Chlamydia trachomatis, mykoplazmę narządów płciowych, rzęsistki, rzeżączkę (powinien przebadać się również mężczyzna)
- Badanie krwi na HIV, kiłę, zapalenie wątroby typu B i C (powinien przebadać się również mężczyzna)
- Badanie poziomu TSH, anty-TPO
- Badanie IgG i IgM na różyczkę
- USG ginekologiczne w 5-7 dniu cyklu miesiączkowego
- USG piersi w 5-11 dniu cyklu miesiączkowego
- Konsultacja ginekologa, stomatologa, internisty. Mężczyzna po 40 roku życia powinien odwiedzić urologa.
Musisz również ocenić masę ciała – w tym celu oblicz swoje BMI – wskaźnik masy ciała. Dla harmonijnego przebiegu ciąży powinien mieścić się w normie – od 18,5 do 24,9.
Pomimo różnorodności produktów spożywczych i dobrej diety, istnieją witaminy, których niedobór obserwuje się u większości ludzi, a ich normalne stężenie w ciele kobiety jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju płodu, przebiegu ciąży i dobrego samopoczucia przyszłej matki. Dlatego zaleca się rozpoczęcie przyjmowania profilaktycznie:
- Kwas foliowy 1 mg ½ tabletki dziennie co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem. (Jeśli istnieje wysokie ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej, dawkę zwiększa się do 4 mg.)
- Jod 100 mcg dziennie (możesz mieć w diecie sól jodowaną)
- Witamina D 800-2000 IU dziennie, jeśli nie ma niedoboru
Aby zwiększyć szanse na zdrową ciążę i potomstwo – całkowicie wyeliminować złe nawyki i zwiększyć aktywność fizyczną – aktywność, a nie ciężki sport. Na przykład możesz chodzić co najmniej 10 000 kroków dziennie, wykonywać lekkie ćwiczenia codziennie rano i robić jogę, rozciąganie, pilates kilka razy w tygodniu – wszystko to wpłynie na elastyczność więzadeł, napięcie mięśni i ogólne samopoczucie w najlepszy sposób, a także pomoże w porodzie i powrocie do zdrowia po nim.
Kiedy udać się do lekarza planując ciążę? Od razu, jak tylko zdecydowaliście się ją planować. Lekarz zleci dodatkowe badania i leki, jeśli ich potrzebujesz. Musisz również udać się do lekarza, jeśli przeszłaś poronienia, zwłaszcza w późniejszych etapach. Na wizytę warto udać się również wtedy, gdy kobiecie poniżej 35 roku życia nie udało się zajść w ciążę przez rok, a kobiecie po 35 roku życia, przez pół roku. Centrum Medyczne „Twój Lekarz w Warszawie” zapewnia kompleksową pomoc w przygotowaniu się do ciąży i jej prowadzeniu.