Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, leczenie i profilaktyka
Zapalenie pęcherza moczowego częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i jest dość powszechną chorobą. Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Następnie pojawiają się częste potrzeby oddawania moczu i niewielka ilość wydalanego moczu, a procesowi oddawania moczu towarzyszy silny ból i pieczenie w cewce moczowej i podbrzuszu. Nie należy lekceważyć tych objawów. Zapalenie pęcherza może prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek lub zapalenia narządów rozrodczych.
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn i znajduje się w bezpośredniej bliskości zewnętrznych narządów płciowych i odbytu, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. W szczególności bakteria pałeczki okrężnicy jest najczęstszym winowajcą zapalenia pęcherza moczowego, chociaż jest nieszkodliwa w swoim naturalnym środowisku – przewodzie pokarmowym.
Ponadto zapalenie pęcherza moczowego może powodować:
- chlamydia;
- patogen rzeżączki;
- gronkowce;
Gdy bakterie dostają się do skóry w pobliżu cewki moczowej, szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się rozmnażają. Następnie migrują do pęcherza i osiadają w jego ścianie, powodując stan zapalny. Jeśli leczenie rozpocznie się zbyt późno, infekcja może przejść przez moczowody do nerek.
Czynniki ryzyka
Zapalenie pęcherza może wystąpić o każdej porze roku. Przyczyną może być na przykład hipotermia w wyniku siedzenia na plaży lub na skałach w mokrym kostiumie kąpielowym. Do zakażenia cewki moczowej przyczynić się również może seks bez zabezpieczenia, noszenie obcisłych spodni, legginsów, bielizny z włókien sztucznych, co powoduje przegrzanie i zwiększone pocenie się, a tym samym przyspieszony rozwój bakterii.
Ryzyko infekcji zwiększa się również z powodu niewłaściwej higieny intymnej, niewłaściwego używania podpasek higienicznych (rzadka wymiana) oraz korzystania z publicznych toalet bez odpowiedniej ochrony. Ponadto zapalenie pęcherza często występuje w czasie ciąży i po menopauzie.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego
Jak tylko pojawią się pierwsze objawy zapalenia pęcherza, musisz działać!
- Pij co najmniej 2-3 litry płynów dziennie. Najlepiej jest pić wodę mineralną, aby przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Możesz dodać sok z cytryny do wody. Ponadto sok z czarnej porzeczki, granatu, jeżyny i żurawiny pomoże w walce z infekcją – hamuje rozwój bakterii. Pamiętaj, aby pić mieszanki ziołowe lub napary ziół moczopędnych.
- Grzanie się. Po pojawieniu się pierwszych objawów zapalenia pęcherza należy natychmiast położyć się do łóżka i ciepło się okryć. Na dolnej części brzucha można położyć termofor lub butelkę ciepłej wody. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych, co przyspiesza leczenie.
- Kąpiel w wodzie z ziołami. Przygotuj napar z liści rumianku, krwawnika i szałwii (weź 2-3 łyżki stołowe każdego zioła, zalej wrzącą wodą (ok. 1 litr) i gotuj pod pokrywką przez 15 minut). Następnie wlej ciepłą wodę do wanny aby sięgała do pasa i wlej tam napar. Wejdź do wanny i posiedź przez 15 minut.
Jeśli po 2 dniach domowego leczenia choroba nie ustępuje, a do tego pojawia się gorączka, ból nerek, nudności, wymioty, krew lub ropna wydzielina, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!
Zapobieganie zapaleniu pęcherza
Pij około 2 litrów płynów dziennie.
Jeśli potrzebujesz skorzystać z toalety, idź natychmiast, trzymanie moczu przyczynia się do rozwoju zapalenia pęcherza.
2 razy dziennie rób toaletę stref intymnych, myj prawidłowo – od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii jelitowych do cewki moczowej.
Przestrzegaj higieny w toalecie – wycieraj intymne miejsca od przodu do tyłu, a nie odwrotnie. Jeśli korzystasz z toalet publicznych, używaj jednorazowych podkładek higienicznych.
Jeśli cierpisz na suchość pochwy, używaj pianki lub żeli, które nawilżą twoje miejsca intymne.
Po stosunku seksualnym umyj strefę intymną – w ten sposób usuniesz drobnoustroje, które mogą przedostać się do cewki moczowej.