Konsultacja nefrologa
Konsultacja nefrologa – lekarz specjalizujący się w chorobach układu moczowego. Możesz umówić się na spotkanie przez telefon lub online. W trakcie wizyty lekarz bada historię choroby, przeprowadza badanie (palpację i osłuchanie), analizuje wyniki poprzednich badań, otrzymane wcześniej leczenie.
Należy skonsultować się z nefrologiem w przypadku:
- gdy masz chorobę nerek i potrzebujesz nadzoru;
- jeśli występują lub nasilają się objawy: bóle w dolnej części pleców, wahania ciśnienia krwi, zwiększona lub zmniejszona ilość moczu, częste nocne oddawanie moczu, nudności, wymioty, gorączka z przebarwieniami i przezroczystością moczu;
- miałeś przeszczep nerki;
- w przypadku konieczności skorygowania dawek przepisanych przez innych specjalistów w zależności od czynności nerek.
Nefrolog leczy:
- zapalenie nerek o różnej etiologii;
- opuszczenie nerki;
- ostra i chroniczna niewydolność nerek;
- amyloidoza nerek;
- wtórne nadciśnienie tętnicze w nerkach;
- osadzanie kamieni nerkowych;
- wrodzone i nabyte anomalie nerkowe, w tym wodonercze i urazy;
- nefropatia, wielotorbielowatość nerek;
- infekcje nerek, w tym gruźlica;
- niewydolność nerek na tle zatrucia narkotykami.
Jeśli to konieczne, przepisuje dodatkowe badania: diagnostykę laboratoryjną i instrumentalną (biochemiczna analiza krwi, obliczanie RFI (wskaźnik niewydolności nerek), ogólna analiza krwi i moczu za pomocą mikroskopu (osad), posiew moczu, USG nerek).
Konsultacja nefrologa – podczas drugiej wizyty lekarz stawia ostateczną diagnozę. Z pacjentem jest omawiana propozycja dalszego leczenia. Opinia lekarska jest wydawana z osobistym podpisem i pieczęcią lekarza, wypisywane są recepty i wydawane zalecenia.