Dbamy o kręgosłup
W związku z ogólnoświatowymi zmianami poziomu i stylu życia, problemy z kośćmi i stawami zajmują pewną pozycję lidera wśród chorób. Leczenie tych patologii jest trudne, długie, czasem trwa przez całe życie. Choroby układu kostno-stawowego prawie zawsze prowadzą do obniżenia jakości życia z powodu ciągłego bólu i niepełnosprawności. Dlatego konieczne jest zaangażowanie się w profilaktykę tych chorób.
Kręgosłup jest podporą naszego ciała, dlatego należy poświęcić mu szczególną uwagę.
Do 30 roku życia zachodzą w nim już zmiany zwyrodnieniowe, które już w tak młodym wieku trzeba spowolnić:
- hipodynamia jest głównym wrogiem. Dlatego już teraz zacznij więcej chodzić, podnosić się i regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne – jedną z najlepszych opcji jest pływanie, rozciąganie, joga, pilates też będzie dobry;
- trzymaj plecy prosto podczas stania, chodzenia lub siedzenia;
- podczas siedzącej pracy wstawaj co 15-20 minut;
- wyreguluj fotel samochodowy, użyj podkładek do masażu;
- sen to czas odpoczynku i regeneracji – skorzystaj z masażu ortopedycznego, śpij na boku, dobierz poduszkę do wysokości ramion;
- po przebudzeniu rozciągnij się dobrze w różnych kierunkach, a dopiero potem wstań;
- nie noś ciężarów w jednej ręce, użyj 2 worków;
- noś buty na niskim obcasie – do 3 cm; do biegania używaj specjalnych butów sportowych ze sprężystą podeszwą;
- podczas podnoszenia ciężarów kucaj i zginaj kolana, nie używaj do tego pleców;
- jeśli mięśnie pleców są zmęczone, rozluźnij je – możesz położyć się na podłodze i ugiąć nogi w kolanach lub położyć na krześle, doskonale rozluźnia również pozycja dziecka, wystarczy 5 minut w takich pozycjach – a plecy będą Ci wdzięczne.
Jeśli prawidłowo dbasz o kręgosłup, możesz opóźnić rozwój osteochondrozy, zapalenia korzonków nerwowych, pojawienie się przepuklin, a nawet ich uniknąć. Bądź zdrów.