Ablacja polipów macicy
Polip w macicy leczenie – polip to wzrost właściwego endometrium macicy, widoczny gołym okiem. Istnieją dwa rodzaje polipów: polip z szypułką i bez szypułki, rosnący z całą podstawą wprost z powierzchni organów.
Przyczyny ich powstawania nie są dobrze znane, chociaż uważa się, że zaburzenia hormonalne, w szczególności nadmiar estrogenów, odgrywają główną rolę w ich powstaniu. Rozróżnia się polipy ciała (endometrium) i szyjki macicy.
Polip szyjki macicy i polip endometrialny różnią się od siebie tym, że pochodzą z różnych tkanek. Tak więc polip szyjki, czyli łagodna hiperplazja, rzadko zawiera komórki gruczołowe, a jego powierzchnia pokryta jest nabłonkiem. Polipy macicy pochodzi z endometrium, które zawiera gruczoły. Różnice te są ważne z punktu widzenia histopatologicznego i zawsze są badane.
Objawy w polipach endometrialnych i szyjkowych obejmują:
- nieprawidłowe krwawienie, które występuje między miesiączką, po stosunku lub po badaniu ginekologicznym;
- nadmierna wydzielina błony śluzowej pochwy.
Warto pamiętać, że polipy mogą przez bardzo długi czas wywoływać słabe objawy. Ból występuje znacznie rzadziej i towarzyszą mu głównie duże polipy zlokalizowane w trzonie macicy. A jeśli pojawia się ból, to ma on charakterystyczną cechę – rytmiczność. Ta natura bólu wynika ze skurczów mięśni macicy, która, uznając polipa jako ciało obce, stara się usunąć go z jamy.
Diagnostyka polipa szyjki macicy
Rozpoznanie polipa endometrialnego najczęściej opiera się na objawach lub wynikach badań ultrasonograficznych – diagnostyce narządów miednicy. Histeroskopia jamy macicy jest niezwykle przydatną metodą zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu polipów.
W przypadku polipów szyjki macicy rozpoznanie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku polipów samej macicy, ponieważ po osiągnięciu dość małego rozmiaru, taki polip jest widoczny w badaniu ginekologicznym z wykorzystaniem lusterek pochwowych. Mogą one znajdować się w ujściu szyjki macicy lub wystawać z kanału.
Leczenie polipów macicznych
Leczenie polipów macicznych różni się w zależności od ich położenia.
W przypadku podejrzenia polipów endometrialnych, łyżeczkowanie jamy macicy jest klasyczną metodą diagnostyczną i terapeutyczną. Dodatkowo stosuje się histeroskopię, która pozwala zobaczyć zmodyfikowane endometrium polipa i usunąć go.
Usunięcie polipa szyjki macicy zwykle polega na usunięciu go, co następuje po wystąpieniu polipa w szyjce macicy. Procedura ta nie jest bardzo uciążliwa dla pacjenta. Otrzymany materiał, w tym cały polip, jest wysyłany do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia jego jakości. Eliminacja nowotworu jest bardzo ważna, ponieważ daje on podobne objawy.
Metoda farmakologiczna, czyli leczenie hormonalne, może być również stosowane w leczeniu polipa macicy, ale po dokładnym rozpoznaniu i tylko w ściśle określonych wskazaniach. Cały proces leczenia jest monitorowany przez lekarza ginekolog w ścisłej współpracy z pacjentem.