Leczenie dławicy piersiowej
Dusznica bolesna należy do chorób serca, których powstanie wiąże się z niewystarczającym dopływem tlenu do mięśnia sercowego przez tętnice. Choroba objawia się napadowymi bólami w klatce piersiowej i wymaga odpowiedniego leczenia. Kompleksowa terapia pozwala pozbyć się patologii.
Co to jest dusznica bolesna?
Dławica piersiowa to stan patologiczny, w którym z powodu niedokrwienia mięśnia sercowego do serca przez naczynia krwionośne dociera niewystarczająca ilość tlenu. Potocznie określana jest jako „ból w klatce piersiowej” ze względu na charakterystyczne uczucie ucisku w klatce piersiowej podczas ataku.
Tworzenie się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych jest tym, co sprawia, że dławica piersiowa jest niebezpieczna, gdy postępuje. Jest ona jednym z objawów choroby wieńcowej i wymaga stosowania leków, w niektórych sytuacjach nawet operacji. Jeśli nie podejmie się żadnych działań i nie skonsultuje się z kardiologiem, z czasem intensywność ataków będzie się zwiększać, a wydolność serca znacznie się pogorszy.
Jak powstaje dławica piersiowa – jej objawy i oznaki
Można wyróżnić następujące charakterystyczne objawy dławicy piersiowej:
- Ucisk i pieczenie w klatce piersiowej po wysiłku fizycznym;
- Ból serca obejmujący łopatki, ramiona i szyję;
- Nieregularny rytm serca – arytmia, tachykardia;
- Wysokie lub niskie ciśnienie krwi;
- Duszność, osłabienie, które nasila się po wysiłku.
W spoczynku objawy dławicy piersiowej mogą nie występować. Człowiek może się z nimi nie spotkać i przez długi czas żyć spokojnie. Jednak przy aktywności fizycznej pojawia się atak bólu w klatce piersiowej, który może trwać 5-20 minut. Nasilenie i częstotliwość występowania objawu dławicy piersiowej jest trudna do przewidzenia, pieczenie i ucisk w klatce piersiowej może wystąpić w każdej chwili.
Klasyfikacja i rodzaje dławicy piersiowej
Choroba dzieli się na trzy formy: niestabilną, stabilną i postępującą dławicę piersiową. Stabilna dławica piersiowa to przewlekła choroba serca (trwająca dłużej niż miesiąc), w której epizody bólu mięśnia sercowego występują regularnie po aktywności fizycznej. Przy tej postaci choroby ataki są przewidywalne i bezpośrednio związane z konkretnym czynnikiem – nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub emocjonalnym.
Niestabilna dławica piersiowa obejmuje następujące objawy:
- pojawienie się pierwszego ataku;
- postępująca choroba serca;
- Wystąpienie ataku po przebytym zawale serca.
Niestabilna dławica piersiowa jest bardziej niebezpieczna dla pacjenta Początek ataków jest trudniejszy do przewidzenia i z czasem mogą się one nasilać. Kolejny spontaniczny atak może wywołać zawał mięśnia sercowego. Rokowanie terapeutyczne jest mniej optymistyczne niż w dławicy stabilnej.
Postępująca dławica piersiowa jest konsekwencją ignorowania stabilnego stadium choroby. Jeśli osoba nie zwraca uwagi na bóle w sercu i nie zgłasza się do poradni w celu leczenia, stabilna dławica piersiowa w końcu zamienia się w dławicę postępującą. Prowadzi to do bardziej intensywnych i długotrwałych ataków. Do ich zatrzymania potrzebna będzie duża dawka nitrogliceryny.
Niezależnie od rodzaju dławicy piersiowej, osoba powinna zgłosić się po pomoc do kardiologa. Nawet pojedynczy atak jest niebezpieczny, jeśli pozostanie nieleczony. Ból serca koniecznie wymaga przepisania kompleksowej farmakoterapii, aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.
Czynniki ryzyka – co może wywołać anginę
Atak dławicy piersiowej nie pojawia się bez oczywistej przyczyny. Wynika on ze stałego ciągu niekorzystnych czynników, wśród których znajdują się:
1) prowadzenie siedzącego trybu życia, w którym serce nie jest wystarczająco obciążone;
2) nadwaga;
3) wysoki poziom cholesterolu we krwi i tworzenie się blaszek miażdżycowych
4) częste spożywanie tłustych, wędzonych, słonych potraw, fast foodów;
5) wysokie ciśnienie krwi;
6) obecność cukrzycy typu 2;
7) nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, palenie papierosów;
8) wysoki poziom homocysteiny.
Do grupy ryzyka wystąpienia dławica serca należą mężczyźni w wieku powyżej czterdziestu lat. Częściej choroba dotyka pacjentów, u których w rodzinie występowały osoby, które również cierpiały na dusznicę bolesną. Systematyczny niezdrowy tryb życia znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na dławicę piersiową i inne choroby układu krążenia. Atak dławicy piersiowej może być bezpośrednio związany z zaburzeniami emocjonalnymi lub wyczerpaniem fizycznym.
Diagnozowanie dławicy piersiowej
Zdiagnozowanie dusznicy piersiowej polega na tym, że po pierwszym ataku bólu serca należy udać się do wykwalifikowanego kardiologa. Specjalista dokładnie zbada pacjenta, zbierze wywiad lekarski i zaleci dodatkowe badania kliniczne i instrumentalne. Należą do nich:
- wykonanie elektrokardiogramu w spoczynku, który ujawnia nieregularne rytmy serca;
- elektrokardiografia dobowa – do pacjenta przymocowuje się specjalne czujniki, które badają zmiany w pracy serca w ciągu doby;
- echokardiografia – badanie przepływu krwi w sercu i funkcji zastawek;
- test wysiłkowy – badanie pracy serca pod wpływem obciążenia fizycznego (polega na umieszczeniu pacjenta na rowerze stacjonarnym lub bieżni);
- koronarografia – badanie angiograficzne tętnic wieńcowych, które pozwala wykryć zwężenia i blaszki cholesterolowe.
Pierwsza pomoc przy dławicy piersiowej ma na celu złagodzenie bólu i przywrócenie prawidłowej pracy serca. Odbywa się to poprzez podanie nitrogliceryny w określonej dawce. W razie potrzeby można wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny w celu postawienia diagnozy.
Leczenie dławicy piersiowej
Gdy wystąpi atak dławicy piersiowej, przyjmowanie nitrogliceryny może tylko tymczasowo złagodzić ból. Wymaga to leczenia kombinacją leków z różnych grup:
1) leki hamujące krzepnięcie – kwas acetylosalicylowy;
2) leki obniżające ciśnienie krwi;
3) stabilizatorów rytmu serca;
4) inhibitory zmian w ścianie naczyń krwionośnych;
5) leki sprzyjające resorpcji blaszek cholesterolowych;
6) beta-blokery normalizujące skurcz mięśnia sercowego.
Taktyka leczenia jest bardzo indywidualna, zależy od postaci i stadium choroby. Na przykład leczenie stabilnej, nie postępującej dławicy piersiowej będzie inne niż w przypadku niestabilnej choroby z progresją.
Z niestabilną dławicą piersiową, pacjent musi być trzymany w łóżku i na leki, aby złagodzić ból i normalizacji funkcji serca. Ważne jest nie tylko leczenie objawów, ale także rozrzedzenie krwi i przyspieszenie dostarczania tlenu przez naczynia krwionośne do mięśnia sercowego.
Leczenie może również zależeć od chorób podstawowych, takich jak choroba wieńcowa, miażdżyca, kardioskleroza, niewydolność serca i inne.
Przy skomplikowanych postaciach choroby, leczenie farmakologiczne dławicy piersiowej może nie być skuteczne. W takiej sytuacji zalecany jest zabieg operacyjny, który przeprowadza się w jeden z następujących sposobów:
- angioplastyka wieńcowa – pozwala na poszerzenie światła naczyń i normalizację przepływu krwi;
- implantacja stentu – specjalnego urządzenia umieszczonego wewnątrz naczynia, które utrzymuje je na miejscu i zapobiega jego zwężeniu;
- operacja bypassów, która tworzy alternatywny dopływ krwi do serca, omijając uszkodzoną część układu.
Operacja jest stosowana w ostateczności, gdy żadne leczenie dławicy piersiowej nie jest skuteczne. Przed operacją należy dokładnie zbadać organizm pacjenta, ponieważ w niektórych przypadkach interwencja chirurgiczna na sercu jest zabroniona (w przypadku pacjentów w podeszłym wieku lub w obecności współistniejących patologii).
Zabronione jest stosowanie środków ludowych na anginę bez zalecenia lekarza. Podejście terapeutyczne musi być starannie przemyślane. Techniki terapeutyczne, które były skuteczne dla jednej osoby, mogą być bezużyteczne, a nawet niebezpieczne dla innego pacjenta.
Leczenie dusznicy bolesnej w Warszawie w centrum medycznym „Twój lekarz w Warszawie” jest przepisywane dopiero po dokładnej diagnozie. Doświadczony kardiolog dobiera odpowiednie leki w zależności od indywidualnego stanu pacjenta. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym i aparaturą.
Zapobieganie dławicy piersiowej i rokowania dotyczące choroby
Główną przyczyną dusznicy bolesnej jest niezdrowy tryb życia z miażdżycą (blaszki cholesterolowe we krwi). Aby zapobiec powstawaniu tych blaszek należy:
1) Przy dławicy piersiowej przestrzegaj odpowiedniej diety, w której przeważają owoce, warzywa oraz produkty o wysokiej zawartości witamin i minerałów
2) konsekwentnie ćwiczyć – niekoniecznie energiczne ćwiczenia, wystarczy spacer, jogging, gimnastyka, pływanie w basenie, każda forma ćwiczeń cardio;
3) pozbądź się złych nawyków – staraj się jak najmniej pić i całkowicie unikaj papierosów;
4) zredukuj masę ciała poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną (jeśli Twój wskaźnik masy ciała jest wysoki dla Twojego wieku i płci);
5) w miarę możliwości unikaj sytuacji stresowych i staraj się niczym nie przejmować.
Regularne badania kontrolne zapewniają, że Twój układ krążenia jest w dobrym stanie. Sprawdzaj swoje serce raz w roku, nawet jeśli nie masz bólu, uczucia pieczenia, ucisku w klatce piersiowej lub innych objawów. Pamiętaj, że wysokie ciśnienie krwi i nieregularne rytmy serca wymagają wizyty u lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Coroczne szczepienie przeciwko grypie pomoże zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby.
Przy szybkim leczeniu rokowanie na pełne wyzdrowienie jest pozytywne. Leczenie niestabilnej postępującej dławicy piersiowej jest znacznie trudniejsze, jeśli pacjent przez długi czas ignorował ataki serca i nie konsultował się z lekarzem. W innych sytuacjach wystarczą leki, które unormują pracę serca. Pamiętaj jednak, że po powrocie do zdrowia będziesz musiał się prawidłowo odżywiać i pozbyć się złych nawyków, w przeciwnym razie choroba znów powróci i znów będziesz musiał poddać się długiej terapii.