10 mitów na temat botoksu
Jak często odmawiamy sobie zabiegów kosmetycznych z powodu różnych zagrożeń. Czasami są uzasadnione, ale częściej są to mity i „straszenie”. Porozmawiajmy o najczęstszych mitach dotyczących terapii botuliną:
Mity dotyczące terapii botulinowej
- Toksyna botulinowa jest trucizną i można od niej zachorować, a nawet umrzeć. To prawda. Ale! W kosmetologii stosuje się oczyszczone i wielokrotnie rozcieńczone dawki leku, które mają tylko efekt miejscowy. Przez wiele lat stosowania preparatów botox nie było ani jednego przypadku śmiertelnego.
- Twarz będzie wyglądać jak unieruchomiona maska. To nie jest prawda. Podczas wizyty omawiane są skargi pacjentów, ich oczekiwania, wynik jaki chcieliby otrzymać. Na podstawie tych danych lekarz oblicza dawkę leku, obszar zastosowania. Oczywiście działanie toksyny botulinowej to porażenie nerwów, a w efekcie wygładzenie mięśni. Ale żaden rozsądny kosmetolog nie wstrzyknie tak dużej ilości leku. Bezpośrednio po zabiegu efekt jest widoczny, a napięty i odświeżony owal twarzy jest oczywisty dla pacjentki i jej otoczenia, ale z maską nie ma to nic wspólnego. Wyraz twarzy zostanie osłabiony, ale nigdzie nie zniknie.
- Z biegiem czasu dawka leku wzrasta. To nie prawda. Ustanie efektu zastrzyków młodości następuje na skutek tego, że obok nieaktywnej synapsy zaczynają pojawiać się nowe – nie mają one oporności na toksynę botulinową, są często mniej liczne i czasem wymagają nawet mniejszej dawki do korekcji.
- Z wiekiem lek jest potrzebny coraz bardziej. To kolejny mit. Wręcz przeciwnie. Im młodsza pacjentka, tym bardziej elastyczne są jej mięśnie. I potrzebują bardziej imponującej dawki niż starsze panie.
- Po zabiegu nie należy dodawać dawki leku. To stwierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe. Wielokrotne wstrzyknięcia nie są zalecane wcześniej niż trzy miesiące po zabiegu. Jeśli jednak wynik jest niezadowalający, zastrzyki korekcyjne są dozwolone po 2 tygodniach.
- Z pomocą Botoxu można powiększyć usta. To nie prawda. Kształt ust można poprawić tylko za pomocą wypełniaczy. Za pomocą botoksu można podnieść tylko kąciki ust, które opadły z powodu zmarszczek.
- Nie należy robić zastrzyków z botoksu wcześniej niż przed 35-40 rokiem życia. W rzeczywistości wszystko jest bardzo indywidualne. Jeśli dana osoba zwiększyła aktywność mimiczną w wieku 20 lat, korekta zmarszczek może rozpocząć się w tym wieku.
- Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej nie należy być emocjonalnym, lepiej położyć się i spać. To nie prawda. Wręcz przeciwnie, po zastrzykach zaleca się aktywny grymas.
- Jeśli pijesz alkohol, Botox przestanie działać. Zwalcza botoks – specjalne serum przeciw Clostridium. Alkohol go nie zawiera, więc po zażyciu można spokojnie uczcić odnowioną twarz kilkoma kieliszkami wina.
- Botox powoduje paraliż i wiotkość mięśni. Nie prawda. Botox blokuje przekazywanie sygnałów z nerwu. Mięsień po prostu na to nie reaguje, nic mu się nie dzieje.
To najczęstsze i najbardziej absurdalne mity, które mogą wpłynąć na decyzję o wypróbowaniu liftingu botoksem. Sprawdź wszystkie informacje, które usłyszysz i zadaj pytania specjalistom.