Badania mikrobiologiczne warszawa (wymazy i posiew)
Badania mikrobiologiczne (wymazy i posiewy) – diagnostyka mikrobiologiczna przeprowadzana jest w celu wykrycia i identyfikacji czynników zakaźnych, określenia ich wrażliwości na środki przeciwdrobnoustrojowe oraz kontroli skuteczności leczenia.
Zaleca się pobranie biomateriału przed antybiotykoterapią lub przed jej odstawieniem (nie wcześniej niż na 7-8 dni).
Pobierania materiału z gardła nosa, ucha i oczu
Na 3 dni przed pobraniem materiału zaleca się wykluczenie miejscowego stosowania leków (maści, kropli). Pobieranie wymazów z błon śluzowych wykonywane jest przez wykwalifikowanego specjalistę w warunkach placówki medycznej przy użyciu tamponów jednorazowych.
Pobieranie moczu do badań mikrobiologicznych
Sterylny jednorazowy pojemnik służy do pobrania całej porannej porcji moczu (bezpośrednio po obudzeniu) po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych. W ciągu 1,5 godziny materiał musi zostać dostarczony do laboratorium przeprowadzającego analizy. U kobiet w celu uniknięcia przedostania się wydzieliny z pochwy do pojemnika na mocz, zalecamy zamknięcie ujścia pochwy bawełnianym wacikiem.
Pobieranie rozmazów z błon śluzowych układu moczowo-płciowego do badań mikrobiologicznych
Na trzy dni przed pobieraniem materiału zaleca się wykluczenie: współżycia seksualnego, irygacji, miejscowego stosowania leków (n.p. maści). Powstrzymać się od oddawania moczu przez trzy godziny. Pobieranie skrawków i rozmazów błon śluzowych układu moczowo-płciowego wykonywane jest przez wykwalifikowanego specjalistę w placówce medycznej przy użyciu sond jednorazowych lub specjalnych szczoteczek.
Pobieranie kału do badań
Pobrany kał do badań powinien być gromadzony w sterylnym plastikowym pojemniku jednorazowego użytku. Ze względu na konieczność pełnej sterylności zabrania się przynoszenia do analizy, kału w pojemnikach do tego nieprzystosowanych. Do badania pobieramy materiał sterylną łyżeczką w ilości około 10 g.
Należy unikać preparatów wzmacniających perystaltykę jelit na 3-4 dni przed badaniem. Tłuszczowe świece/czopki doodbytnicze, lewatywy i zabiegi cieplne na brzuch nie powinny być stosowane bezpośrednio przed defekacją.
Kał powinien być pobrany do pojemnika bez obcych zanieczyszczeń (mocz, tłuszcz, woda). Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe pobieranie próbek masy kałowej od niemowląt i małych dzieci, które najprawdopodobniej mają kał zmieszany z moczem. Obecność moczu może znacząco zmienić wyniki badań mikrobiologicznych. U kobiet zaleca się pobieranie próbek masy kałowej po uwolnieniu pęcherza i zamknięciu pochwy wacikiem.
Świeżo wydalona masa kałowa powinna być dostarczona do laboratorium (w ciągu 1,5-2 godzin po defekacji), w przeciwnym razie zmiany pod wpływem mikroorganizmów i enzymów znacznie obniżą wiarygodność wyniku badania.