Badanie dermatoskopowe
Dermatoskopia, czyli badanie dermatoskopowe, jest badaniem diagnostycznym, które polega na badaniu skóry przy pomocy specjalnego sprzętu zwanego dermatoskopem. Można powiedzieć, że jest to rodzaj szkła powiększającego, ale urządzenie ma wbudowane światło, które pozwala lekarzowi zbadać zmiany w sposób bardziej szczegółowy. Dermatoskop powiększa obraz około 10 razy.
Niewątpliwie dermatoskopia jest wiodącym i najważniejszym badaniem w diagnostyce chorób skóry, zwłaszcza czerniaka. Patrząc przez dermatoskop, dermatolog wielokrotnie powiększa jego obraz, dzięki czemu widzi charakter krawędzi, asymetrię, jednolitość koloru i kształtu powierzchni. Badanie to pozwala dermatologowi odróżnić normalne, nieszkodliwe zmiany od niebezpiecznych nowotworów skóry. Może być również stosowany do diagnozowania zmian naczyniowych, ziarniniakowych lub innych zmian skórnych, które od początku dają podstawy do podejrzeń o czerniaka.
Test jest całkowicie nieinwazyjny. Lekarz zakłada kamerę (dermatoskop) na skórę. Wynik badania dermatoskopowego jest oceniany w specjalnej skali.
Badanie uwzględnia takie wskaźniki, jak:
- asymetria;
- granice;
- kolor;
- dodatkowe struktury – punkty, pasy, pola o niewyraźnej strukturze.
Na podstawie uzyskanych danych oblicza się całkowity indeks dermatoskopowy:
- wynik > 5,45 – bardzo podejrzane, zalecane jest chirurgiczne usunięcie z badaniem histopatologicznym;
- wynik 4,75-5,45 – podejrzany, ale nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a jedynie kontroli;
- wyniki < 4,75 – znamiona bezpieczne.
Każda osoba powinna obserwować ilość i wygląd znamion. Jeśli znamiona zaczną rosnąć, zmieniać kolor i kształt, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Szczególną uwagę należy zwrócić na znamiona w porze letniej, ponieważ ich zmiany często pojawiają się po nasłonecznieniu. Ultrafiolet w dużych dawkach może powodować proces uzłośliwiania nawet w zwykłym znamieniu.
Dermatoskopia jest absolutnie bezbolesną metodą diagnostyczną, która pozwala na ocenę struktur, których nie można rozpoznać innymi metodami. Wiarygodność badania dermatoskopowego wynosi 95%.
Zalety dermatoskopii:
- szybka identyfikacja ryzyka złośliwego wzrostu;
- u pacjentów z grupy ryzyka możliwe jest stałe monitorowanie wszystkich zmian w obrębie znamienia i ocena ich dynamiki;
- rozpoznanie problematycznych miejsc na skórze w ciągu kilku minut.
Dermatoskopia cena
Zakres oraz cennik badan jest dostępny w zakładce сennik laboratorium.
Cennik laboratorium